ZANTE MAGIC TOURS- wycieczki skrojone na miarę!!! ZANTE MAGIC TOURS- wycieczki skrojone na miarę!!!

My w sieci

Zakynthos

Zakintos (gr. Ζάκυνθος, zapisywane także: Zakyntos, Zakynthos, Zakinthos, Hyrie, Zante) – trzecia co do wielkości wyspa oraz prefektura grecka w archipelagu Wysp Jońskich na Morzu Jońskim, położona na zachód od Peloponezu. Nazwa wyspy pochodzi od imienia syna mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii.

 

Powierzchnia ok. 405 km² (według różnych źródeł od 402 km² do 410 km²), ok. 40 tys. mieszkańców (2005). Rybołówstwo, uprawa zbóż, drzew owocowych, rozwinięta turystyka.

 

Według Homera wchodziła w skład państwa Odyseusza. Od czasów średniowiecza wyspa pozostawała w posiadaniu kolejno Genui i Republiki Weneckiej. W latach 1800-1807 była częścią Republiki Siedmiu Wysp.

 

Południowo-wschodnia część wyspy nizinna, zachodnia górzysta. Zachodnie wybrzeże klifowe. Klimat śródziemnomorski, wspomagany przez deszczowe zimy, wpływa pozytywnie na wegetację przyrody. Długość wyspy wynosi ok. 40 km, szerokość 20 km. Najwyższa góra to Vrachionas (758 m), znana również pod nazwą "Kaki Rahi" co znaczy "trudna do zdobycia".

 

Stolicą wyspy i głównym portem jest miasto Zakintos, w którym mieści się również największy port na wyspie. Lotnisko położone jest ok. 3 km od stolicy. Najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe to: Laganas, Argassi, Tsilivi, Kalamaki, Alikanas, Alikes, Keri.

 

Zakynthos, to magia wielu odcieni błękitu morza, wspaniałej przyrody, pięknych widoków.

 

Wyspa nazywana jest często "Fiore di levante"  „kwiatem wschodu" jest zielona, ukwiecona, słynie z cudownych zatoczek, różnorodnych plaż oraz bardzo gościnnych mieszkańców. Symbolem wyspy jest żółw Caretta Caretta, który na swoje miejsca lęgowe wybrał południowe plaże Zakynthos.